Adresa
V tuto chvíli máme zavřeno.
Znovu otevřeme v Pondělí (30. 1. 2023).

Informace o léčbě resp. nákazou chřipka, RS viry,aj. resp. viry , onemocnění SARS-COVID-19

Od 5.5.2022 zrušena veškerá mimořádná opatření MZ ČR v souvislosti s nemocí SARS COVID 19. Nyní v době narůstající vlny omikronu, chřipky je opět aktuální doporučení nosit ochranu dýchacích cest ve zdravotnických zařízeních, lékárnách a soc. zařízeních. Pokud máte příznaky respir. onemocnění, jsou nutností. S příznaky respiračního onemocnění jako teplotou, rýmou, kašlem, bolestí hrdla, bolestí kloubů a zad, únavou, zimnicí, bolestí hlavy, průjmy, bolestí břicha nebo zvracením, ztrátou čichu a chuti nevstupujte do prostor ordinace bez objednání a bez krytí úst rouškou nebo respirátorem.Dodržujte domácí léčbu s minimalními kontakty s okolím, především seniory.

Akutní stavy s dušností, vysokou horečkou nereagující na antipyretika , bolesti při dýchání ošetříme kdykoliv v ordinaci s odběrem CRP, Antigenního testu /PCR testu/,příp.streptest. Vstup boční dveře vedle čekárny, zvoňte a vyčkejte příchodu zdravotníka.

Ostatní akutní stavy ošetřujeme denně mezi 11-12 hodinou, středy mezi 15-16 hodinou. Při vstupu na středisko s podezřením na onemocnění COVID 19, chřipku noste respirátor FFP2 přes nos i ústa, vydesinfikujte si ruce k zamezení příp. šíření SARS COV 19 a chřipky v případě positivity.

U respiračnícých virová onemocnění / chřipka a jiné respir. viry/,covid 19 použijte symptomatickou terapii kašle, rýmy, bolestí v kru a horečky po poradě s lékárníkem. Základem je klid na lůžku, dostatek vitamínu C, zinku a vit D 1000IU/den, dostatek tekutin- průduškový, zázvorový , bezový , lipový čaj s medem a citronem. Na podporu celkové imunity vhodný imunoglukan, případně kaloba 3x den.

suchý kašel: sinecod, tussin, robitussin, ev předepíšeme na noc codein, při neztišitelném kašli

vlhký kašel: ambrobene, bromhexin, mucosolvan, ACC, erdomed sáčky

bolest v krku: tantum verde, orofar, hydropastilky, issla med, lišejník atd..

na teplotu nad 38 stp : paralen500 mg co 6hodin , brufen co 6 hodin, aspirin

bolesti těla a kloubů: paralen, brufen, nalgesin, ataralgin atd., příp coldrex / nekombinovat s paralenem, už jej obsahuje!/

rýma: týden možno nosní kapky nasivin,olynt, muconasal atd, denně mořská voda do nosu 5x den

Návštěva ordinace nutná při potřebě PN, zhoršení stavu nereagujícího na symptomatickou terapii.

Pokud je zelená rýma můžeme předepsat pamycon- topická ATB, jeli navíc horečka + bolesti hlavy jde susp. o zánět vedl. nosních dutin, tam už je potřeba kontrola lékařem a předpis ATB

Pokud se kašel nelepší, trvá horečka, bolesti při dýchání kašli více jak 3 dny, vykašláváte zelené hleny, může jít o bakteriální infekt a potřeba vyšetření v ordinaci s ATB terapií.

Při podezření na covid 19 nejprve volejte, ev vyplníme dotazník po telefonu, emailu, v případě rizika těžšího průběhu COVID 19 u starších a aimunokomprimovaných osob Vás pozveme k vyšetření s provedením Ag testu za dodržení hyg. podmínek ( bez ohrožení nákazou pro ostatní pacienty) příp. indikujeme PCR testy, k vyloučené onemocnění COVID 19,indikujeme vydání antivirotické terapie na plícním odd. pro ambulantní léčbu, případně hospitalizace při podezření na covid BPN .

Další cesta kontaktu bez čekání u telefonu je přes email , lépe přes online portál na webu. Vyplňte Covid dotazník, dle údajů pak můžeme v ordinaci vyhodnotit stav, pozvat si vás k vyšetření , případně přímo vystavit PN. Ozveme se se ve volné chvíli mimomošetření pacientů v ordinaci , termín kontroly v ordinaci obdržíte emailem, sms nebo telefonicky. Zašleme Vám kopii emailem. V případě positivity PCR testu se změní PN v izolaci.

Lidé v izolaci se dle potřeby objednají k vyšetření v ordinaci, komunikují emailem nebo telefonicky na distanční péči. Při zhoršení akutního stavu , těžším průběhu COVID 19 , bude indikováno vyšetření po domluvě v ordinaci nebo na interní ambulanci, dříve Covidové ambulanci nemocnice Nový Jičín vč. vyzvednutí antivirotik.

IZOLACE při +PCR, +Ag testu v ordinaci trvá minimálně 7 dnů , platnost nařízení od 19.2.2022

-1. den izolace se počítá následující den po odběru, den odběru je den 0

  • může být ukončena nejdříve po7 dnech a současně min. poslední 2 dny musí být pacient bez příznaků,
  • v případě trvajících potíží se izolace prodlužuje
  • není potřeba kontrolní PCR, AG test ke konci izolace
  • praktický lékař vystavuje i ukončuje PN izolaci

Symptomatičtí i asymptomatičtí lidé s potvrzeným onemocněním covid-19 +PCR, +Ag testem budou mít vystavenu EPN izolaci, pokud nemohou pracovat na homeoffice. Lidé, kteří budou mít opakovaně positivní PCR test za dobu kratší než 30 dní , do izolace nemusí.

Dříve vystavenou PN při respir. potížích  převedeme v případě + PCR testu na izolaci.

Na základě +antigenního testu nevznikal od června 2021 nárok na certifikát, ten se vystavoval pouze na základě +PCR testu. Změna nastala opět 3/2022, od kdy positivita Antigenního testu v ordinaci s příznaky znamená potvrzené onemocnění SARS-COVID 19. Nebyla již nutná konfirmace PCR pro detekci nových variant SARS COVID 19. V tuto chvíli převládá již varianta omikron a jeho mutace. Sledujeme akt. doporučení MZ a KHS.

Po skončení izolace je doporučeno dalších pět dní nosit respirátor . Izolace lze vystavovat i končit PN neomezeně. Nemusíte řešit ihned. Klasická PN na nemoc lze jen 3 dny zpětně dle zákona.

Sledujte stránky koronavirus.mzcr.cz nebo volejte tel.linku 1221 v případě nejasností. Více informací na COVID PORTÁLU MZ https://covid.gov.cz/situace/onemocneni-obecne-o-opatrenich/karantena

Čtěte více zde.