Adresa
V tuto chvíli máme otevřeno.

Očkování

Očkování proti covid-19

Očkování proti pneumokokům Prevenar 13

Kdykoliv během roku 1dávková 13 valentní  vakcína, hrazená ZP nad 65 let. Očkuje se celoročně a  navazoená imunita vede   ke snížení rizika   pneumokokového zápalu plic, který ohrožuje nejvíce malé děti , seniory, občany s oslabenou imunitou.

Na trhu je za úhradu i vakcína Apexxnar, která obsahuje 20kmenů  streptokoka  a  je preferovanou vakcínou, bohužel ji ZP plně nehradí. V  případě zájmu jako samoplátce dotaz u lékaře, využijte  balíčků na očkování od ZP.

Očkování proti chřipce

Nepovinné  očkování proti chřipce 1 dávkou ročně  je zdarma na ZP od 65 let, pro klienty s chronicky léčenou nemocí plic, srdce, ledvin, cukrovkou, imunodeficitem, s onemocněním nebo po operaci sleziny. Nově od 1.1.2022 ji hradí ZP i lidem mladším  pracujícím ve zdravotnictví , sociálních službách  .Očkujeme od října do začátku ledna, dle začátku epidemie chřipky. Protilátky se tvoří asi za  14 dnů.  Očkování chrání i  proti jarním vlnám chřipkové epiemie. Možno očkovat i v těhotenství ke konci gravidity asi 28-36 týden , což se doporučuje jako protekce matky  i  novorozeněte v prvních měsících života / v případě porodu na podzim a  v zimě v době chřipkové epidemie/.

Distribuce vakcín probíhá v září. Klienty objednané k plánovanému  vyšetření říjen až prosinec  očkujeme v den  plánované návštěvy, ostatní si mohou  termín rezervovat emailem nebo telefonicky u sestry nebo přes on line portál. Zadejte požadavek, termín pošleme. Případně je možno se dostavit denně mezi 9.30-11 h k očkování, vakcíny máme skladem  a očkování je nejlepší protekcí , nikdy Vás neodmítneme.

Rozestup od ostatních neživých vakcín / např. proti tetanu, klíš. encefalitidě, na Covid 19, proti streptokoku pneumonie Prevenar 13 aj. se doporučuje  7-14 dní dle zdravotního stavu.

Klienti očkovaní v předchozím roce , kteří se nám do poloviny listopadu neohlásí budou vyrozuměni emailem o termínu při předepisování léků , případně jim budeme volat.

Pro očkované klienty sezona 2022/2023 byly automaticky v lednu 2023 předobjednány vakcíny na tuto sezonu. 

 Pro klienty nad 60 je zajištěna   na sezonu 2023/2024 vakcína nová

EFLUELDA – tetravalentní vakcína, která obsahuje proti standardním vakcínám 4x vyšší množství antigenu (60 ug na místo 15 ug). Násobné množství antigenu zvyšuje imunogenní reakci organismu a tím jak ochranu před onemocněním, tak i jeho těžkým průběhem. Díky zvýšenému množství antigenu je navržena především pro posílení ochrany zdraví osob starších 60 let.
Pro osoby starší 65 let je tato vakcína stejně jako ostatní vakcíny proti chřipce plně hrazena ze zdravotního pojištění.

Očkování proti černému kašli

Během života vhodné alespoň 1x přeočkovat , neboť protilátky z dětství nechrání celoživotně. 

Nákazy černým kašlem přibývá!! Vyskytl se v ČR v roce 2022 i záškrt-kožní forma v Ostravě.

Vhodné při přeočkování proti tetanu společnou vakcínou Adacel/Boostrix vakcína proti tetanu, záškrtu a černému kašli . Nehradí ZP.    Další přeočkování proti tetanu je pak doporučeno za 10 let.                       

Doporučeno před plánovaným těhotenstvím- ochráníte miminko do 6m věku díky vašim protilátkám. V západní Evropě např. Anglii se běžně očkují všechny gravidní ženy.

Očkování proti žloutence A, B.

HBV-přenos krví, pohlavním stykem, HAV-,,nemoc špinavých rukou,, vakcína  doporučena cestovatelům, pracovníkům v zahraničí v rizikových oblastech s  nízkými hygienickými podmínkami.

Očkujeme celoročně 3dávkovou vakcínou  Engerix B, 2 dávkovou vakcínou Havrix , a 3dávkovou vakcínou  Twinrix. Zdravotnící a pracovnící v soc. službách mají vakcínu hrazenou ze ZP.

 

Dotazy na další očkování cestovatelů- proti tyfu, choleře, vzteklině, meningokokům aj. na dotaz v ordinaci

Očkování proti klíšťové encefalitidě

Očkujeme celoročně, nejlépe v zimě 3.dávkovým základním schématem vakcínou FSMME, Encepur. V jarních a letních  měsících  očkujeme pro rychlejší nástup protilátek v zrychleném schématu .  Od  1.ledna 2022  hradí ZP toto nepovinné očkování od 50 let věku .Přeočkování se provádí  co 3-5 let dle věku.

Proplácení vakcín

Využijte balíčku od ZP pro příspěvky na nepovinnou  vakcinaci.